Baza wiedzy

Zmiany stawek VAT na produkty od 1 lipca 2020

zmianastawekvat.png

Od 1 lipca 2020 zacznie obowiązywać Ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1751 i 2200).

 

Na liście towarów, których stawki VAT zostaną zmienione znajdują się m.in.:

 

 Wyroby ciastkarskie z 8% lub 23% na 5%

Owoce tropikalne i

cytrusowe z 8% na 5%

 
 Pieczywo o wydłużonej przydatności z 8% na 5%

zupy, buliony, żywność

homogenizowaną z 8% na 5%

Musztarda, przyprawy przetworzone (np. pieprz, gałka, muszkatołowa,tymianek z 23% na 8%)

produkty dla niemowląt i dzieci

z 8% do 5%

 

Oraz wzrost na niektóre towary

 

Drewno opałowe z 8% na 23%
Lód do celów spożywczych z 8% na 23%
Skorupiaki, mięczaki, bezkręgowce (np.. Małże ośmiornice, homary, ślimaki, ostrygi) z 5%, z 8% na 23%

 

Jak wygląda proces zakupu urządzenia fiskalnego?

Wymiana kasy fiskalnej na online - zwrot 700 zł

Ustawa przewiduje, że podatnicy, których obejmuje obowiązek rejestracji sprzedaży za pomocą kas ONLINE, mogą skorzystać z odliczenia w wysokości maksymalnie 700 zł netto, jednak nie więcej niż 90% wartości netto danego urządzenia (dot. to również podatników którzy zostaną zobligowani do wymiany urządzeń na kasy ONLINE). Podatnicy, którzy instalują po raz pierwszy kasę rejestrującą również mogą skorzystać z takiego odliczenia pod warunkiem, że zainstalują kasę ONLINE.

 

Pozostali podatnicy z branż, które nie zostały wymienione w ustawie, nie mają obowiązku wymiany kas na ONLINE. Mogą stosować dotychczasowe kasy z elektroniczną kopią paragonu zgodnie z terminami zapisanymi w ustawie.

 

Według Ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach, do obowiązku prowadzenia ewidencji za pośrednictwem kas online podatnicy są zobowiązani w następujących terminach.

 

 
Od 1 stycznia 2020 roku:
 
1. Świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów, sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędów silników spalinowych;
2. Sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;
 
Od 1 stycznia 2021 roku:
 
3. Świadczenia usług zw. z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;
4. Sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;
 
Od 1 lipca 2021 roku:
 
5. Świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, budowlanych, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, prawniczych, związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.
 
 
 

Co oznacza przegląd kasy fiskalnej?

Podatnicy, którzy w prowadzonej działalności gospodarczej do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego stosują kasy rejestrujące zobowiązani są do dokonywania przeglądów technicznych tych kas. Obowiązek ten wynika z art. 111 ust. 3a pkt 4 i 11 ustawy o VAT, w myśl których podatnik jest zobowiązany zgłaszać kasy rejestrujące do obowiązkowego przeglądu technicznego właściwemu podmiotowi prowadzącemu serwis kas rejestrujących, jak również poddać obowiązkowemu przeglądowi technicznemu kasy rejestrujące, które zostały przez podatnika utracone, a następnie odzyskane, przed ich ponownym zastosowaniem do prowadzenia ewidencji. Terminy oraz zakres obowiązkowych przeglądów technicznych kas określone zostały w rozporządzeniu w sprawie kas.

 

W myśl § 33 ust. 1 ww. rozporządzenia w sprawie kas, obowiązkowego przeglądu technicznego kas dokonuje się nie rzadziej niż co 2 lata.

 

Termin pierwszego, obowiązkowego przeglądu technicznego kasy liczony jest od dnia fiskalizacji kasy, przez którą należy rozumieć jednokrotną i niepowtarzalną czynność inicjującą pracę modułu fiskalnego z pamięcią fiskalną kasy, zakończoną wydrukiem dobowego raportu fiskalnego.

 

Tu umówisz się na serwis kasy. Masz pytania? Zapytaj naszego eksperta.

Czy należy zawiadomić Urząd Skarbowy o instalacji kasy, drukarki fiskalnej?

Kasy ONLINE same automatycznie wysyłają zawiadomienie do urzędu skarbowego (przez Centralnego Repozytorim Kas), więc Podatnikowi pozostaje skupienie się na prowadzeniu biznesu.

 

Zawiadomienie występuje tylko dla kas fiskalnych z kopią elektroniczną. Na Podatniku spoczywa obowiązek poinformowania Urzędu Skarbowego najpóźniej 7 dni od daty dokonania fiskalizacji. Nasi Klienci otrzymują gotowe wypełnione dokumenty, które składają w urzędzie.

 

Masz pytania? Zapytaj naszego eksperta.

 

Jaka jest różnica między kasą fiskalną, a drukarką fiskalną?

Kasa fiskalna jest urządzeniem, które pracuje samodzielnie, natomiast przy bardziej skomplikowanej sprzedaży stosuje się drukarki fiskalne, które w połączeniu z komputerem i systemem sprzedaży dają wyraźnie większe możliwości analityczne.

Na ogół kasy fiskalne stosuje się w małych punktach sprzedaży z małym natężeniem ruchu oraz niedużym asortymencie, a drukarki fiskalne łączy się z systemem, który pozwala na szerszą analitykę.

 

 

Nie wiesz jak zacząć? Masz pytania? Zapytaj naszego eksperta.

Likwidacja działalności gospodarczej a kasa fiskalna. O czym należy pamiętać?

W przypadku likwidacji działalności gospodarczej do obowiązków związanych z kasą fiskalną kasy fiskalnej należy:

- Zwrócenie się do serwisu z prośbą o dokonanie odczytu modułu fiskalnego oraz sporzązenie odpowiednich dokumentów.

- Po odebraniu dokumentacji należy zwrócić się do właściwego urzędu skarbowego w terminie 5 dni od sporządzenia protokołu przez serwis i złożyć przekazane przez serwis dokumenty.

 

Chcesz wykonać odczyt? Masz pytania? Zapytaj naszego eksperta.

Błędnie wystawiłem paragon. Co robić?

Pomyłka jest rzeczą ludzką, nie ma się czym martwić. Paragon fiskalny można anulować wyłącznie w przypadku, gdy nie został jeszcze zakończony. W przypadku błędnego wydruku paragonu, zwrotu należy sporządzić odpowiedni protokół i przekazać taką informację do swojej księgowej, która stosowną wartość odliczy w sposób księgowy.

Co jaki okres należy wykonywać przegląd kasy lub drukarki fiskalnej?

Podatnicy, którzy w prowadzonej działalności gospodarczej do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego stosują kasy rejestrujące zobowiązani są do dokonywania przeglądów technicznych tych kas. Obowiązek ten wynika z art. 111 ust. 3a pkt 4 i 11 ustawy o VAT, w myśl których podatnik jest zobowiązany zgłaszać kasy rejestrujące do obowiązkowego przeglądu technicznego właściwemu podmiotowi prowadzącemu serwis kas rejestrujących, jak również poddać obowiązkowemu przeglądowi technicznemu kasy rejestrujące, które zostały przez podatnika utracone, a następnie odzyskane, przed ich ponownym zastosowaniem do prowadzenia ewidencji. Terminy oraz zakres obowiązkowych przeglądów technicznych kas określone zostały w rozporządzeniu w sprawie kas.

 

W myśl § 33 ust. 1 ww. rozporządzenia w sprawie kas, obowiązkowego przeglądu technicznego kas dokonuje się nie rzadziej niż co 2 lata.

 

Termin pierwszego, obowiązkowego przeglądu technicznego kasy liczony jest od dnia fiskalizacji kasy, przez którą należy rozumieć jednokrotną i niepowtarzalną czynność inicjującą pracę modułu fiskalnego z pamięcią fiskalną kasy, zakończoną wydrukiem dobowego raportu fiskalnego.

 

Tu umówisz się na serwis kasy. Masz pytania? Zapytaj naszego eksperta.

Co oznacza zapełnienie pamięci urządzenia fiskalnego?

Zapełenienie modułu fiskalnego oznacza, że kasa fiskalna ma pełną pamięć fiskalną i zaprzestała pracy. Po zapełnieniu pamięci urządzenia fiskalnego należy je odczytać w serwisie, który posiada autoryzację.

 

- Poinformowanie serwisu oraz Urzędu Skarbowego o konieczności odczytu odczytu pamięci fiskalnej.

- Wykonanie finalnego odczytu zawartości pamięci fiskalnej spisanie protokołu, który stanowi oficjalny dowód likwidacji urządzenia lub wymiany modułu.

 

Tu umówisz się na odczyt kasy. Masz pytania? Zapytaj naszego eksperta.

 

 

Co oznaczają ikony na kasach fiskalnych i drukarkach fiskalnych online firmy Posnet?

wyswietlacz.png

Urządzenia Posnet są wyposażone w graficzny wyświetlacz o rozdzielczości 192x64. Optymalne dopasowanie wyświetlacza operatora do oświetlenia panującego w miejscu pracy kasy można uzyskać przez ustawienie następujących parametrów:  Kontrast;  Podświetlenie;  Jasność podświetlenia;  Czas zaniku podświetlenia;  Wygląd.

Co to jest nowa matryca stawek VAT?

Nowe ustawienia VAT w urządzeniach fiskalnych

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów w sprawie kas rejestrujących z dnia 29 kwietnia 2019 r. obowiązuje nowa matryca stawek podatkowych (§ 6.1, pkt 5) dla WSZYSTKICH urządzeń fiskalnych (on-line, EJ, kopia papierowa) fiskalizowanych od 1 maja 2019 r.

 • Litera „A” – przypisana stawka podstawowa podatku w wysokości 22% albo 23%,
 • Litera „B” – przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 7% albo 8%,
 • Litera „C” – przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 5%,
 • Litera „D” – przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 0%,
 • Litera „E” – przypisane zwolnienie od podatku,
 • Litery „F” i „G” – przypisane pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

 

Zmiana stawek PTU tylko po raporcie dobowym i przed sprzedażą.

 

Dla kas fiskalizowanych przed 1 maja 2019 r. zmianę matrycy VAT należy przeprowadzić do 31 lipca 2019 r. Do tego dnia można rejestrować sprzedaż w oparciu o dotychczas stosowaną matrycę stawek VAT.

 

Co to oznacza w praktyce?

Każde urządzenie zakupione przed 1.05.2019 musi mieć zmienioną matrycę stawek VAT.

 

Potrzebujesz zmiany matrycy VAT? Masz pytania? Zapytaj naszego eksperta.

Co to jest numer ewidencyjny oraz numer unikatowy kasy fiskalnej?

Numer ewidencyjny - jest nadawany przez właściwy dla użytkownika Urząd Skarbowy lub Centralne Repozytorium Kas w przypadku kas ONLINE. Numer uwidencyjny powinien zostać naniesiony na urządzeniu w widocznym miejscu oraz wpisany do książki serwisowej urządzenia fiskalnego. W przypadku kas ONLINE jest on nadawany przy fiskalizacji, a urządzenia z inną kopią(elektroniczna) otrzymują ten numer nadany Pocztą Polską przez Urząd Skarbowy.

Nie masz numeru ewidencyjnego? Skontaktuj się z właściwym dla swojej działalności Urzędem Skarbowym. W przypadku kas ONLINE numer ten automatycznie kasa otrzymuje w trakcie fiskalizacji. 

 

Numer unikatowy - to zupełnie inny numer niż ewidencyjny, unikatowy nadaje producent urządzenia. Znajdziesz go w książce serwisowej lub na urządzeniu fiskalnym (na spodzie).

 

 Szukasz serwisu, który będzie dbał o wyjaśnianie Ci takich rzeczy? Masz pytania? Zapytaj naszego eksperta.

 

Co to jest raport dobowy i kiedy należy go wykonać?

Raport dobowy, to obowiązkowy raport, który należy wykonać każdego dnia po zakończonej sprzedaży. Ten raport należy obowiązkowo wykonać.

 

Pamiętaj że raport dobowy powoduje zapis do modułu fiskalnego, a raport miesięczny dokonuje odczytu z tego modułu, więc gdy zapomnisz wykonać raportu dobowego w danym miesiącu, to raport miesięczny go nie uwzględni. W takim przypadku omów z księgową kierunek postępowania. Niezależnie od informacji od księgowej wykonaj zaległy raport dobowy z bieżącą datą, nie ma innej możliwości.

Co to jest raport miesięczny i kiedy należy go wykonać?

Raport miesięczny, to zestawienie miesięczne wartości sprzedaży z poszczególnch dni poprzedzającego miesiąca. Ten raport należy obowiązkowo wykonać.

 

Zgodnie z prawem raport należy wykonać najwcześniej: pierwszego dnia nowego miesiąca, a najpóźniej 25-go dnia miesiąca kolejnego miesiąca. (np. raport miesięczny za styczeń można wykonać najwcześniej 1 lutego, a najpóźniej 25-go lutego.)

Czy kasa fiskalna ONLINE musi być cały czas podłączona do internetu?

Zapewnienie terminowego połączenia i przekazu danych do repozytorium kas z powodu np. braku dostępu do internetu w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej podatnik może uzyskać zgodę Urzędu Skarbowego na łączenie się z CRK w innych, ustalonych z US, terminach.

 

Pamiętaj że kasa fiskalna nie zawsze wysyła dane natychmiast po transakcji - może być to 1 minuta lub np. 8 godzin w zależności od tego jaki harmonogram połączeń narzuci serwer CRK.

Czy można anulować paragon na kasie fiskalnej?

Paragon fiskalny można anulować wyłącznie w przypadku, gdy nie został jeszcze zakończony. W przypadku błędnego wydruku paragonu, zwrotu należy sporządzić odpowiedni protokół i przekazać taką informację do księgowości, która stosowną wartość odliczy w sposób księgowy.

 

 

Czy najtańsza kasa fiskalna będzie wystarczająca?

Najważniejsze kwestie dotyczące przysługującego odliczenia na zakup Kas ONLINE wynikające z rozporządzenia MF:

 • ulga przysługuje tylko na zakup urządzeń ONLINE,
 • ulga obejmuje wyłącznie nowych podatników (przedsiębiorców, którzy nie mieli dotychczas kasy fiskalnej) oraz przedsiębiorców tylko z tych branż, które są zobligowane przez ustawę do użytkowania Kas ONLINE,
 • wysokość ulgi to 90% wartości urządzenia z limitem w wysokości 700 zł netto.
   

Warunki otrzymania ulgi:

 • terminowa fiskalizacja zakupionego urządzenia ONLINE,
 • dla podatników zobligowanych do korzystania z kas ONLINE rozpoczęcie ewidencji sprzedaży zgodnie z narzuconym przez ustawę terminem
 • przekazanie Urzędowi Skarbowemu kopii faktury zakupu, dowodu zapłaty oraz kopii raportu miesięcznego, potwierdzającego rozpoczęcie ewidencji sprzedaży,
 • ulgi nie traci się, jeśli w ciągu 3 lat od fiskalizacji urządzenie jest terminowo poddawane przeglądom technicznym, a komunikacja z repozytorium KAS przebiega zgodnie z harmonogramem.
   

Czy po roku 2022 będzie można dalej korzystać z kas z kopią elektroniczną?

Tak. Pod warunkiem, że została ona nabyta i przeprowadzono jej fiskalizację przed dniem 1 stycznia 2023 r.

Czy posiadanie zapasowego urządzenia fiskalnego (tzw. kasy rezerwowej) jest obowiązkowe?

Przedsiębiorca, który ma obowiązek rejestrować sprzedaż przy użyciu urządzenia fiskalnego nie ma obowiązku posiadania zapasowej kasy lub drukarki fiskalnej. Jednak warto zauważyć, że w przypadku uszkodzenia kasy fiskalnej zgodnie z prawem musi wstrzymać sprzedaż. W przypadku kontynuacji sprzedaży bez sprawnego urządzenia należy się liczyć z sankcjami nałożonymi przez Urząd Skarbowy.

W celu uniknięcia takiej sytuacji sugerujemy zakup zapasowego urządzenia, które pozwala na legalną kontynuację sprzedaży.

 

Masz pytania? Zapytaj naszego eksperta.

Do kiedy mogę używać kasy z kopią elektroniczną?

Nie ma na to ograniczenia (pod warunkiem, że podatnik nie jest objęty ustawowym obowiązkiem wymiany dotychczas stosowanej kasy na kasę ONLINE). Trzeba jednak pamiętać, że od 1 stycznia 2023 r. nie będzie już można produkować kas z elektroniczną kopią paragonów (ograniczenie ustawowe). Od daty podanej powyżej na rynek krajowy będzie można wprowadzać tylko kasy ONLINE.

Do kiedy mogę używać moje kasy z papierową kopią paragonu?

Jeśli podatnik nie jest objęty ustawowym obowiązkiem wymiany dotychczas stosowanej kasy na kasę ONLINE to może jej używać do zapełnienia pamięci fiskalnej. Należy jednak zwrócić uwagę, że w ustawie pojawił się zakaz wymian pamięci fiskalnych w kasach z kopią papierową. To oznacza, że po zapełnieniu pamięci fiskalnej w kasie podatnik będzie musiał zakupić kasę ONLINE lub kasę z kopią elektroniczną (pod warunkiem, że zakup tej drugiej nastąpi przez 31 grudnia 2022 r.).

Jak anulować paragon fiskalny? Jak zrobić zwrot na kasie fiskalnej?

Paragon z kasy fiskalnej można anulować wyłącznie w przypadku, gdy nie został jeszcze zakończony czyli wydrukownany. Po zatwierdzeniu wydruku jedyną możliwością wykonania zwrotu na kasie fiskalnej lub anulowania paragonu jest przygotowanie stosownego protokołu. Należy ten fakt zgłosić swojej księgowej.

Żadna kasa fiskalna nie ma możliwości cofnięcia wydrukowanego już paragonu fiskalnego.

 

Masz pytania ? Zapytaj naszego eksperta.

 

Jaka jest różnica między kasą fiskalną z kopią papierową, elektroniczną i ONLINE?

Podatnicy rejestrujący obroty na urządzeniach fiskalnych są zobowiązani do przechowywania kopii paragonów przez okres 5 lat. Obecnie można wprowadać do użytku wyłącznie urządzenia z kopią elektroniczną (zapisywana na karcie SD/SDHC) lub ONLINE. Zakupione urządzenia z kopią papierową mogą być dalej używane do momentu zapełniania pamięci fiskalnej lub jej awarii. Zasadniczą różnicą między kasą fiskalną ONLINE, a z kopią elektroniczną jest stałe podłączenie ONLINE z Centralnym Repozytorium Kas. 

 

Masz pytania ? Zapytaj naszego eksperta.

Jaka jest różnica pomiędzy paragonem fiskalnym, a niefiskalnym?

Paragon niefiskalny nie ma żadnej podatkowej wartości, jest to dokument wystawiony przed fiskalizacją urządzenia (Co to fiskalizacja?). Służy do nauki lub testowania oraz szkolenia z obsługi urządzenia. Zgodnie z aktualnymi przepisami nie wolno wprowadzać do obrotu gospodarczego paragonów niefiskalnych.

Co zmienia fiskalizowanie paragonu?

Paragon fiskalny powstaje po fiskalizacji (Co to fiskalizacja?) urządzenia. Nabywa pełną moc prawną i powinien zostać przekazany Klientowi jako dowód zakupu.

 

Masz pytania ? Zapytaj naszego eksperta.

Jakie oświadczenie musi wypełnić kasjer przed rozpoczęciem pracy na kasie fiskalnej?

Oświadczenia pracowników o zapoznaniu się z zasadami prowadzenia ewidencji nowi pracownicy?

- przed rozpoczęciem ewidencji sprzedaży na kasie

- do 31 maja 2019 r. pracownicy zatrudnieni przed 1 maja 2019 r

Pobierz plik

Jaką kasę fiskalną online wybrać?

Jaką kasę fiskalną wybrać?

Takie pytanie zadaje sobie w zasadzie każda osoba rozpoczynająca działalność. Sprawa na pozór wydaje się prosta - najtańsza, bo służy wyłącznie do drukowania paragonów. Nic bardziej mylnego, wybór złej kasy może mieć bardzo bolesne i kosztowne konsekwencje. 

Urząd wie.

Urządzenie fiskalne od innej elektroniki odróżnia fakt trwałego zarejestrowania w Urzędzie Skarbowym i powiązania z konkretnym podatnikiem. Wycofanie kasy fiskalej z obiegu jest związane z koniecznością dokonania odczytu w Urzędzie Skarbowym. W przypadku wybrania urządzenia, które nie będzie nam odpowiadało nie możemy go jak wiele osób sądzi wrzucić "do kosza na śmieci".

Pierwsza kasa fiskalna? Będzie zwrot!

Tak, dokładnie na konto wróci 90% wydatkowanej kwoty czyli równo 700 zł lub pomniejszy zobowiązanie VAT. Poza tym całość rozlicza się jak każdy inny zakup, więc realny koszt to około 311 zł (wyliczono na podstawie kasy Posnet ERGO 1249 zł netto z wykorzystaniem odliczenia 700 zł oraz przy zastosowaniu podatku liniowego). Jest kilka warunków, które należy spełnić. 

Kasy fiskalne się różnią.

W przypadku urządzeń w wersji Online, podstawową różnicą jest rodzaj połączenia z internetem. Według Rozporządzenia Ministra Finansów z 29.04.2019 roku używając urządzeń Online musimy zapewnić ciągłość połączenia z Centralnym Repozytorium Kas. Warto się zastanowic, którą wersję połączenia wybrać tak aby spełnić wymogi i dostosować konkretny rodzaj połączenia do specyfiki naszej pracy. 

Rodzaje połaczenia z internetem:


1. USB-NET (udostępnianie sygnału z komputera na urządzenie)
2. WiFi (dowolna sieć WiFi, hotspot z Smartphona)
3. LAN (bezpośrednie połączenie kablowe ze źródła internetu. 
4. Karta SIM z transmisją danych 

 

Rodzaj działalności ma znaczenie

Ciężko wyobrazić sobie prawnika z kasą fiskalną na pół biurka, a stanowisko sprzedaży w dużym sklepie z kasą wielkości myszki komputerowej, bez szuflady i czytnika kodów kreskowych. 

Jak zacząć zakup kasy?

Dróg jest kilka, ale w naszej opinii najlepiej jest zacząć od porozmawiania z ludźmi, którzy robią to codziennie. Nie jest to nic trudnego, ale osoba, która nie miała nigdy wcześniej kontaktu z kasą fiskalną i jej dokumentacją może byc lekko zmieszana. Prowadzimy przez cały proces za rękę.

 

Masz pytania ? Zapytaj naszego eksperta.

Kasa fiskalna nie działa - mogę kontynuować sprzedaż?

Nie, jedynym alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie kasy rezerwowej (co to jest kasa rezerwowa?).

 

Masz pytania ? Zapytaj naszego eksperta.

Kasy fiskalne online - podstawa prawna

Według Ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach, do obowiązku prowadzenia ewidencji za pośrednictwem kas online podatnicy są zobowiązani w następujących terminach.
 
Od 1 stycznia 2020 roku:
 
1. Świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów, sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędów silników spalinowych;
2. Sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;
 
Od 1 lipca 2020 roku:
 
3. Świadczenia usług zw. z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;
4. Sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;
 
Od 1 stycznia 2021 roku:
 
5. Świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, budowlanych, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, prawniczych, związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.
 

Plomba serwisowa na urządzeniu, do czego służy?

Plomba serwisowa zabezpiecza część urządzenia do której zgodnie z prawem użytkownik końcowy nie może mieć dostępu.

Dostęp do tego miejsca ma wyłącznie serwisant z uprawnieniami.

 

Masz pytania ? Zapytaj naszego eksperta.

Przegląd ustawowy kasy fiskalnej, a Koronawirus. Czy da się przesunąć termin przeglądu kasy fiskalnej?

W ostatnich dniach wiele osób zastanawia się nad wpływem Koronawirusa na termin przeglądu ustawowego kasy fiskalnej. Na ten moment Ministerstwo Fianansów nie opublikowało żadnej oficjalnej informacji. W związku z tą sytuacją nasz serwis wywiązuje się z ustawowych obowiązków świadcząc serwis kas. 

 

Przegląd ustawowy odbywa się:

- kurierem na nasz koszt w dwie strony (preferowany ze względu na bezkontaktowość)

- wizyta serwisanta - jeśli nie ma innej możliwości

- pozostawienie na naszej recepcji sprzętu i odbiór po wykonaniu przeglądu

 

Tu umówisz się na odczyt przegląd kasy. Masz pytania? Zapytaj naszego eksperta.

Na czym polega fiskalizacja urządzenia? Kto może ją zrobić?

Fiskalizacja - jest to przestawienie pamięci urządzenia fiskalnego na trwały i nieodwracalny zapis wszystkich transakcji sprzedaży.

Wszystkie czynności wykonane przed fiskalizacją zostają wtedy anulowane. (np. paragony wykonane w procesie nauki)

Taki zapis wykorzystywany jest do generowania raportów w celach podatkowych. Urządzenie nie może być wykorzysytwane w celach podatkowych bez fiskalizacji, tę czynność wykonuje nasz serwisant, który posiada specjalne uprawnienia.

Po fiskalizacji można zmieniać adres z nagłówka paragonu, jednak nie ma możliwości zmiany numeru NIP (Numeru Identyfikacji Podatkowej). 

W przypadku kupna jakiegokolwiek urządzenia wymagającego fiskalizacji w naszej firmie, jest ona wykonywana bezpłatnie.

 

Masz pytania ? Zapytaj naszego eksperta.

Jaka drukarka fiskalna do Subiekta GT?

Poniżej lista drukarek współpracujących z oprogramowaniem Subiekt GT. 

 

Masz pytania ? Zapytaj naszego eksperta. 

Drukarki fiskalne

ModelFirmwareSubiekt
Chart-Elektronik Futura 33    
Elemis Giga 50.0  
Elzab Cube Online 6.0 [od wersji 1.59]
Elzab D10 1.0  
Elzab FP-600    
Elzab Mera 1.0 • 2.0 • 3.0  
Elzab Mera E 1.0  
Elzab Mera EFV 1.0  
Elzab Mera Online 7.0 [od wersji 1.59]
Elzab Mera TE 2.0 • 3.0  
Elzab Mera TE FV 2.0 • 3.0  
Elzab Mera+ TE FV 4.0  
Elzab Omega    
Elzab Omega I gen.    
Elzab Sigma 3.0 • 5.0  
Elzab Zeta 2.0  
Emar Emar-Duo    
Emar Printo 57T 1.0 • 2.0 • 3.0  
Emar Printo 57Te 1.0 • 2.0  
Emar Printo Line 1.0  
Emar Tempo 3 1.0  
Emar Tempo Pro 2.0  
Farex Flex 2.0  
Innova DF-1 FV 2.2 • 3.1 • 3.2  
Innova Market 50.2  
Innova Profit    
Innova Profit EJ 2.1 • 3.1  
Novitus Bono E 1.0 • 1.10 • 2.6 • 3.3  
Novitus Bono LAN E 4.0 [od wersji 1.58]
Novitus Bono Online 1.10  
Novitus Delio Prime 1.10 • 2.10 • 3.0  
Novitus Delio Prime E 3.0 • 3.10 • 3.10.6 • 4.3  
Novitus Deon E 1.10 • 2.0 • 3.4  
Novitus Deon LAN E 4.0  
Novitus Deon Online 1.40  
Novitus HD E 1.2 • 2.3 • 3.1  
Novitus HD Online 1.60  
Novitus Quarto 1.0  
Novitus Vega Mobil 1.10 • 2.0  
Novitus Vento 1.10 • 1.11 • 1.12 • 2.0 • 2.10  
Novitus Vivo 1.10 • 1.11 • 2.0  
Optimus-iC Spark 482G    
Optimus-iC Vega    
ModelFirmwareSubiekt
Optimus-iC Wiking    
Optimus-iC Wiking Termik    
Orhmet DF-1    
Orhmet DF-2    
Orhmet DF-3    
Orhmet Print-40    
Posnet 3001 39.2 • 39.3  
Posnet Combo DF FV    
Posnet DF-300    
Posnet DF-301    
Posnet DF-302    
Posnet Temo 1.2  
Posnet Temo EU 1.2  
Posnet Temo HS 1.1 • 1.2 • 2.1  
Posnet Temo HS FV EJ 1.1 • 1.2 • 2.1  
Posnet Temo HS EJ 1.1 • 1.2  
Posnet Thermal 39.0 • 39.1  
Posnet Thermal 2001    
Posnet Thermal 39.1    
Posnet Thermal 5V 2.1 • 2.2 • 2.3  
Posnet Thermal FV 3.1 • 3.2 • 3.3 • 3.4 • 3.5  
Posnet Thermal FV EJ 1.1 • 1.2 • 1.3 • 1.4  
Posnet Thermal HD 1.1 • 2.1 • 2.2  
Posnet Thermal HD FV EJ 1.1 • 2.1 • 2.2  
Posnet Thermal HS    
Posnet Thermal HS EJ 1.1 • 1.2 • 1.3  
Posnet Thermal HS FV 1.1 • 1.2  
Posnet Thermal HS FV EJ 1.1 • 1.2 • 1.3  
Posnet Thermal XL 2.1 • 3.1  
Posnet Thermal XL2 Online 1.1 [od wersji 1.60]
Posnet Trio 1.1 • 1.2  
Posnet Trio Online 1.1 [od wersji 1.59]
Posnet-Siemens ND-77    
Torell Andros 1.0  
Torell Emar Duo Pro    
Torell Epson TM-T801FV 1.0 • 2.0  
Upos Columba FVA    
Upos FP210FV    
Upos FP-T2001FV    
Upos FP-T260FVA    
Upos FP-T260FVA    
Upos FP-T88FVA    
Upos FP-TA10FVA

 

Masz pytania ? Zapytaj naszego eksperta.

 

POSNET Partner
Partner Novitus
Partner Elzab
Systemy POS dla gastronomii
CENTRUMKAS.pl - Kasy i urządzenia fiskalne
Zadzwoń!