Czym są drukarki zamówień? Jak działają?

Na rynku funkcjonuje wiele urządzeń, które pozwalają usprawnić pracę przedsiębiorstwa. Jednymi z nich są drukarki zamówień. Wbrew pozorom ich spektrum zastosowania nie ogranicza się wyłącznie do branży gastronomicznej. Co to za sprzęt? Jak działa i jakie korzyści płyną z jego wykorzystania?

Drukarka zamówień – co to? Jak działa?

 

Drukarka zamówień, określana również mianem drukarki paragonowej, to rodzaj drukarki termicznej, która pozwala na wydruk dowolnej informacji dla klienta lub pracownika. Najczęściej wykorzystywana jest ona do emitowania dokumentów niefiskalnych, takich jak zamówienia, kody promocyjne czy też bony.

Tym, co wyróżnia drukarkę zamówień spośród innych dostępnych na rynku rozwiązań, jest brak konieczności stosowania tuszu. Do wydruku wykorzystuje się specjalny papier termiczny, który ciemnieje pod wpływem dostarczanego ciepła. Dzięki zastosowaniu tej technologii drukarka zamówień działa szybko, niezawodnie i cicho. Sprawdza się więc doskonale do emisji zamówień klientów na kuchni. Jest również tania w eksploatacji. Nie wymaga bowiem stosowania dodatkowych akcesoriów, takich jak taśmy barwiące czy też tusze.

Nie oznacza to jednak, że tylko restauratorzy mogą korzystać z rozwiązań tego typu. Jak zostało wspomniane, za pomocą drukarki zamówień emitować można również kody promocyjne, bony, a także kupony, bilety, potwierdzenia operacji czy też teksty informacyjne. To wszechstronne urządzenie, które znajduje zastosowanie nie tylko w obiektach restauracyjnych, ale i kioskach, sklepach oraz hotelach.

Atutem drukarki zamówień są również niewielkie gabaryty. Z łatwością można więc wygospodarować na nią odpowiednią przestrzeń. Niektóre modele wyposażone są nawet w opcję montażu na ścianie. Obsługujący sprzęt doceniają go również za technologię szybkiej wymiany papieru „wrzuć i pracuj”.

Praktyczne drukarki zamówień – opcje wyposażenia

 

Drukarki zamówień mogą być również wyposażone w gilotynę papieru. Choć nie jest to niezbędny element, ułatwia wydawanie emitowanych dokumentów. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę na szybkość wydruku. To ważna informacja zwłaszcza dla tych miejsc, gdzie panuje duży ruch. Im szybszy wydruk, tym sprawniejsza obsługa klienta. Za szybkie mechanizmy drukujące uznaje się te emitujące dokumenty z prędkością od 200 mm/s.

Dla przedsiębiorstwa istotną kwestią może być nawet szerokość papieru. Na rynku dostępne są drukarki zamówień umożliwiające wydruk na papierze o trzech szerokościach. Zapewnia to większą uniwersalność zastosowań i pozwala na optymalizację kosztów w przypadku rozbudowanych systemów sprzedaży. W zależności od potrzeb można bowiem wybrać optymalną szerokość.

Drukarka zamówień do kuchni – użyteczne funkcjonalności

 

Drukarka zamówień może komunikować się z systemem sprzedaży poprzez kabel USB lub LAN. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak łączność bezprzewodowa, np. poprzez moduł Bluetooth lub Wi-Fi. Pozwala to na umieszczenie sprzętu z dala od miejsca, gdzie zamówienia są przyjmowane, i eliminuje konieczność prowadzenia nieestetycznie wyglądających kabli.

Część dostępnych na rynku drukarek zamówień pozwala na montaż ochronnej osłonki. Zabezpiecza to sprzęt przed zachlapaniem, pobrudzeniem czy też uszkodzeniem. Opcja ta sprawdza się zwłaszcza w gastronomii, gdzie urządzenia tego typu są szczególnie narażone na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych.

 

Drukarka zamówień to praktyczne urządzenie, które ma wszechstronne zastosowanie. Biorąc pod uwagę zróżnicowanie sprzętowe, wybór właściwego rozwiązania to nie lada wyzwanie. Kierowanie się wyłącznie ceną nie jest dobrą strategią. Najistotniejszą kwestią jest bowiem dopasowanie urządzenia do specyfiki prowadzonej działalności. Jeśli nie wiesz, czego potrzebuje Twój biznes, skontaktuj się z fachowcami zajmującymi się sprzedażą rozwiązań tego typu. Spośród wszystkich dostępnych na rynku opcji dobiorą oni tą najbardziej odpowiadającą potrzebom Twojej firmy.

POSNET Partner
Partner Novitus
Partner Elzab
Systemy POS dla gastronomii
CENTRUMKAS.pl - Kasy i urządzenia fiskalne
Zadzwoń!