Drukarki fiskalne – ONLINE czy z kopią elektroniczną?

Obowiązek posiadania urządzenia rejestrującego obrót i kwoty podatku należnego dotyczy, co do zasady, każdego przedsiębiorcy, który sprzedaje towary lub świadczy usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Podatnik spośród dostępnego na rynku sprzętu może wybrać drukarki fiskalne z kopią elektroniczną lub drukarki fiskalne ONLINE. Czym różnią się między sobą te modele? Które rozwiązanie wybrać?

Drukarki fiskalne z kopią elektroniczną – powoli odchodzą do lamusa

 

Drukarki fiskalne z kopią elektroniczną to rozwiązanie, które najczęściej można spotkać w średnich oraz dużych punktach handlowych i usługowych. Jak sama nazwa wskazuje, zostały one wyposażone w moduł elektronicznej kopii paragonów fiskalnych. Co to w praktyce oznacza? Że ważne dane firmowe, w tym paragony, są archiwizowane na cyfrowym nośniku informacji (karcie pamięci).

Taka budowa sprawia, że w porównaniu z drukarkami z papierową kopią paragonów modele z kopią elektroniczną oferują większą automatyzację procesu sprzedaży. Są także szybsze i wygodniejsze w obsłudze. Co również ważne, samoistnie zapisują istotną dokumentację firmową. Nie wymagają składowania zadrukowanych rolek papieru termicznego, a ich eksploatacja jest tańsza.

Atutem drukarek fiskalnych z kopią elektroniczną jest również to, że użytkownik może w dowolnym momencie wykonać kopię zapasową zgromadzonych danych, wykorzystując w tym celu pendrive, dysk twardy komputera czy też płytę DVD.

Co jednak ważne, homologacja drukarek fiskalnych z elektroniczną kopią paragonów wygasa 31 grudnia 2022 r. Co to w praktyce oznacza? Że podatnik, który nie jest zobowiązany do posiadania drukarki fiskalnej ONLINE, będzie mógł korzystać z drukarki z elektroniczną kopią paragonów do momentu wyczerpania się jej pamięci fiskalnej (czyli ok. 5 lat od zakupu). Jeżeli nastąpi to po wskazanym terminie, przedsiębiorca będzie musiał zakupić drukarkę fiskalną ONLINE. Czym modele ONLINE różnią się od drukarek fiskalnych z elektroniczną kopią paragonu?

Drukarki fiskalne ONLINE – w służbie nowoczesności

 

Drukarki fiskalne ONLINE to innowacyjne i zaawansowane technicznie urządzenia, które w sposób automatyczny, bezpośredni i ciągły komunikują się z Centralnym Repozytorium Kas (do czego niezbędny jest stały dostęp do Internetu). CRK to ogromna baza danych, prowadzona przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Modele ONLINE przesyłają do niej informacje, takie jak raporty dobowe, paragony, dokumenty niefiskalne czy też przeglądy okresowe.

Co więcej, w przypadku drukarek fiskalnych ONLINE elektroniczne kopie drukowanych dokumentów są rejestrowane w wewnętrznej pamięci kasy, do której dostęp mają wyłącznie autoryzowani serwisanci, np. podczas okresowego serwisu. Natomiast, jak zostało wspomniane, drukarki fiskalne z elektroniczną kopią paragonów zapisują dokumenty na zewnętrznych nośnikach.

Drukarki fiskalne ONLINE automatyzują sprzedaż i sprawiają, że obsługa klienta przebiega sprawnie. Są również intuicyjne i łatwe w obsłudze. Dzięki łączności z CRK mają służyć zmniejszeniu rozmiarów szarej strefy w sektorze sprzedaży B2C i zwiększeniu wpływów do budżetu państwa.

 

Co warte podkreślenia, przedsiębiorca decydujący się na zakup drukarki fiskalnej online może liczyć na 90% ulgę na zakup modelu (nie więcej jednak niż 700 zł). Podatnik, który wybierze drukarkę z elektroniczną kopią paragonów, na takie wsparcie nie może liczyć.

 

Od 31 grudnia 2022 r. drukarki fiskalne z elektroniczną kopią paragonów nie będą dostępne w sprzedaży. Siłą rzeczy więc przedsiębiorca będzie musiał prędzej czy później wymienić stary model na nowy. Decydując się na drukarkę fiskalną ONLINE, podatnik zyskuje nowoczesne urządzenie, które automatyzuje i usprawnia sprzedaż. W efekcie wśród klientów wzrasta poziom satysfakcji z zakupów. To opłacalne rozwiązanie, zwłaszcza że przedsiębiorca może uzyskać atrakcyjną ulgę.

POSNET Partner
Partner Novitus
Partner Elzab
Systemy POS dla gastronomii
CENTRUMKAS.pl - Kasy i urządzenia fiskalne
Zadzwoń!