Jak działa kasa fiskalna online?

Tradycyjne kasy fiskalne powoli odchodzą do lamusa i są stopniowo zastępowane przez kasy fiskalne online. Zmiana ta ma na celu m.in. zmniejszenie rozmiarów szarej strefy w sprzedaży B2C i sukcesywnie obejmuje coraz większe grono przedsiębiorców. Czym więc jest i jak działa kasa fiskalna online? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości

Kasa fiskalna online – co to jest?

 

Zgodnie z Ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach z dnia 15 marca 2019 r. i Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. sprzedaż produktów lub usług powinna być, co do zasady, ewidencjonowana przy wykorzystaniu nowego rodzaju urządzeń – kas fiskalnych online. Sprzęt wprowadzany jest do obrotu gospodarczego stopniowo, tak aby poszczególne grupy przedsiębiorców zdążyły się przygotować do zmian.

Najprościej mówiąc, kasa fiskalna online to urządzenie fiskalne, które zostało wyposażone w funkcję przesyłu danych do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Pierwsze kasy fiskalne online pojawiły się na rynku w maju 2019 r.

Kasa fiskalna online – jak działa? Co należy wiedzieć?

 

Kasa fiskalna online w sposób bezpośredni, ciągły i zautomatyzowany przesyła do Centralnego Repozytorium Kas istotną dokumentację firmową, w tym m.in.

·        paragony fiskalne,

·        faktury fiskalne,

·        dokumenty niefiskalne,

·        raporty dzienne,

·        fiskalizację,

·        informacje dotyczące przeglądów kasy,

·        inne zdarzenia.

Centralne Repozytorium Kas to rejestr prowadzony przez Szefa Administracji Skarbowej. Dzięki zgromadzonym w CRK danym organy podatkowe mogą łatwiej i sprawniej kontrolować poczynania przedsiębiorców. Kasy fiskalne online stanowią więc pomocne narzędzie w walce z szarą strefą w sektorze sprzedaży B2C.

Na tym jednak ich zadania się nie kończą. Kasy fiskalne online usprawniają także sam proces sprzedaży, co zwiększa satysfakcję klienta. Z powodzeniem współpracują z innymi elementami systemu sprzedaży, takimi jak terminale kart płatniczych czy też czytniki kodów kreskowych.

Warunkiem koniecznym prawidłowego działania kasy fiskalnej online jest dostęp do Internetu. Tylko wówczas sprzęt będzie mógł komunikować się z Repozytorium. W zależności od modelu urządzenie może być podłączone do sieci za pomocą łącz: USB-NET, LAN, Wi-Fi oraz GSM. Co ważne, to przedsiębiorca jest zobowiązany do zapewnienia odpowiedniej infrastruktury. To na nim ciąży również obowiązek przeszkolenia pracowników w zakresie prawidłowego użytkowania urządzeń. Na szczęście, kasy fiskalne online to sprzęt na tyle intuicyjny w obsłudze, że nie powinno być z tym żadnych problemów.

Jak działa kasa fiskalna online? Dodatkowe informacje, które warto znać

 

Kasa fiskalna online drukuje papierowe paragony, a jednocześnie zapisuje ich kopie w wewnętrznej pamięci, do której dostęp ma jedynie autoryzowany serwis kas fiskalnych. Przedsiębiorca nie ma do niej wglądu, co jest kolejnym czynnikiem zabezpieczającym przed ewentualnymi próbami oszustwa.

Aktualizacja sprzętu również odbywa się bez ingerencji użytkownika. Nowe oprogramowanie jest pobierane automatycznie i zdalnie z serwera producenta. Co ważne, żeby móc korzystać z kasy fiskalnej online, należy przeprowadzić jej fiskalizację. To jednokrotny zabieg, który wykonuje serwisant posiadający stosowne uprawnienia.

To naturalne, że kasy fiskalne online jako nowe rozwiązania na rynku, mogą budzić pewne obawy użytkowników. Zupełnie jednak niepotrzebnie. Są to bowiem urządzenia, które pozwalają na automatyzację i usprawnienie obsługi klienta, a dodatkowo sprzyjają redukcji zjawiska szarej strefy.

Warto jednak pamiętać, że kasa kasie nierówna. Jako renomowany dystrybutor urządzeń fiskalnych oferujemy kasy fiskalne online najwyższej jakości. To wydajne i niezawodne rozwiązania uznanych na rynku producentów, które cieszą się dużym wzięciem wśród przedsiębiorców. Ich atutem jest nie tylko atrakcyjna cena, ale i uniwersalność, która sprawia, że z łatwością można dostosować sprzęt do potrzeb danej działalności.

POSNET Partner
Partner Novitus
Partner Elzab
Systemy POS dla gastronomii
CENTRUMKAS.pl - Kasy i urządzenia fiskalne
Zadzwoń!