Kasa fiskalna a przekąski i napoje spożywane na miejscu

Podatnicy świadczący sprzedaż towarów lub usług osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym mają, co do zasady, obowiązek rejestrowania obrotu za pomocą kas fiskalnych. Czy dotyczy to także przekąsek i napojów serwowanych na miejscu? Czy w takim przypadku przedsiębiorca jest zobowiązany do zakupu kasy fiskalnej online?

Kasa fiskalna a przekąski i napoje spożywane na miejscu – właściwa stawka podatkowa

 

Niektórzy przedsiębiorcy sprzedający towary lub usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych mogą skorzystać ze zwolnienia z konieczności rejestrowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy fiskalnej, o ile ich obrót nie przekroczył 20 000 zł. Nie dotyczy to jednak:

·        usług związanych z wyżywieniem świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne (także te działające sezonowo),

·        usług polegających na przygotowywaniu żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering).

Co to w praktyce oznacza? Że podmioty te zawsze muszą ewidencjonować za pomocą kas fiskalnych świadczenie usług gastronomicznych na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, i rolników ryczałtowych. Wiele podmiotów sprzedających przekąski i napoje serwowane na miejscu zastanawia się, jaką stawkę podatkową przyjąć, by odbyło się to zgodnie z prawem.

Sprzedaż na miejscu traktowana jest jako usługa gastronomiczna (z wyjątkiem sprzedaży artykułów spożywczych i napojów ujętych w poz. 7 załącznika nr 1 Rozporządzenia wykonawczego). Opodatkowana  jest więc stawką VAT 8%. Natomiast jeśli klient kupi przekąskę i napój na wynos, wówczas sprzedaż uznawana jest jako dostawa towarów. W takiej sytuacji należy ją opodatkować stawką VAT przypisaną sprzedawanemu towarowi.

 

kasa fiskalna w restauracji

Kasa fiskalna online a przekąski napoje serwowane na miejscu

 

Zgodnie z najnowszymi przepisami podatnik prowadzący sklep spożywczy, w którym dostępne są artykuły spożywcze oraz kawa i drobne przekąski podawane na wynos i na miejscu (np. kanapki lub sałatki) jest zobligowany do stosowania kas fiskalnych online. Urządzenia nowej generacji są w takim przypadku obowiązkowe, nawet jeśli sprzedaż kawy i przekąsek na miejscu stanowi niewielki procent obrotu, a przedsiębiorca nie świadczy żadnych innych usług wiążących się z gastronomią – nie serwuje ciepłych dań, nie ma kuchni, ani nie zatrudnia personelu kuchennego.

Sklep spożywczy, który podaje kawę i przekąski na miejscu, zgodnie z interpretacją dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej, należy uznać za punkt gastronomiczny, co obliguje do stosowania kasy fiskalnej online. Bez niej serwowanie napojów i przekąsek na wynos w sklepie spożywczym będzie niezgodne z prawem.

Co ciekawe, w takim przypadku podatnik będzie mógł stosować dwa typy kas równocześnie. Tam, gdzie sprzedawane są przekąski, kawa i napoje na wynos trzeba będzie używać kasy nowej generacji, a tam, gdzie klient płaci wyłącznie za artykuły spożywcze – urządzeń starego typu. Obowiązek posiadania kas fiskalnych online dotyczy także:

·        sklepów piekarniczo-cukierniczych, o ile w ich ofercie dostępne są gotowe kanapki, sałatki, pizzy, wyciskane soki oraz kawa,

·        wagonów restauracyjnych.

Od 1 stycznia 2021 r. przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi związane z wyżywieniem przez stacjonarne placówki gastronomiczne, są zobowiązani do rejestrowania sprzedaży na kasach fiskalnych online. Jeszcze do niedawna termin zakupu nowego urządzenia mijał wcześniej (1 lipca 2020 r.). Jednak w związku z pandemią ustawodawca zdecydował o wydłużeniu terminu. Dzięki temu każdy podmiot ma wystarczająco dużo czasu, by wdrożyć niezbędne zmiany.

POSNET Partner
Partner Novitus
Partner Elzab
Systemy POS dla gastronomii
CENTRUMKAS.pl - Kasy i urządzenia fiskalne
Zadzwoń!