Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna – którą wybrać?

Każdy przedsiębiorca, który sprzedaje towary bądź usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej i rolnikom ryczałtowym, jest zobowiązany, co do zasady, do ewidencjonowania obrotu przy wykorzystaniu urządzenia rejestrującego. Do wyboru ma dwa rozwiązania: kasę fiskalną lub drukarkę fiskalną. Na którą opcję warto się zdecydować?

Kasy fiskalne – jak działają? Główne atuty

 

Kasy fiskalne to urządzenia służące do rejestracji sprzedaży, które działają samodzielnie. Przedsiębiorca nie musi ich podłączać do zewnętrznego komputera z oprogramowaniem, aby sprzęt spełniał swoją funkcję. To wygodne i tanie w zakupie i eksploatacji rozwiązania, do których obsługi wystarczy sprzedawca. Ich użytkowanie jest intuicyjne i nie nastręcza żadnych trudności.

W przypadku kas fiskalnych wszystkie dane, w tym bazę towarów, można zaprogramować bezpośrednio z klawiatury. Dzięki zaś szerokiemu wyborowi urządzeń każdy przedsiębiorca znajdzie model odpowiadający specyfice prowadzonej działalności. Na rynku dostępne są zarówno małe, przenośne kasy fiskalne, jak i duże warianty stacjonarne. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również kasy fiskalne online.Kasa fiskalna online – jak działa?

 

W odróżnieniu od standardowego rozwiązania kasa fiskalna online jest wyposażona w funkcjonalność online. Co to w praktyce oznacza? Że sprzęt zapewnia bezpośrednią, ciągłą i automatyczną łączność z Centralnym Repozytorium Kas. To rejestr teleinformatyczny prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, do którego trafiają wszelkie informacje rejestrowane przez kasę fiskalną online.

Urządzenia tego typu stają się coraz powszechniejsze, a niektóre grupy przedsiębiorców już teraz są zobligowane do korzystania z nich. Stosowanie kas fiskalnych online ma uszczelnić system podatkowy poprzez eliminację nieprawidłowości w wykazywaniu obrotów przez przedsiębiorców. Pozwalają one również zautomatyzować sprzedaż i usprawnić obsługę klienta.

Kasa fiskalna a drukarka fiskalna – podobieństwa i różnice

 

Drukarki fiskalne to, podobnie jak kasy fiskalne, urządzenia służące do rejestracji obrotu, z tą jednak różnicą, że do ich obsługi wymagany jest komputer (lub laptop) oraz program sprzedażowy, a także sprzedawca. Wybierając drukarkę fiskalną, przedsiębiorca dysponuje zdecydowanie większą liczbą funkcji i opcji komunikacyjnych niż w przypadku kas fiskalnych. Może m.in. drukować dokumenty niefiskalne, naliczać rabaty i promocje czy też tworzyć raporty i analizy.

Co więcej, drukarki fiskalne na bieżąco ewidencjonują rozchód towaru. Dzięki temu przedsiębiorca w każdym momencie zna aktualny stan magazynowy. Podobnie jak kasy fiskalne, tak i drukarki fiskalne występują w wersji online, zapewniając ciągłą, bezpośrednią i automatyczną łączność z Centralnym Repozytorium Kas. Drukarka fiskalna online to zaawansowany technicznie sprzęt, który bez trudu komunikuje się z innymi elementami systemu sprzedaży i oferuje wiele przydatnych funkcji.

Kasa czy drukarka fiskalna – co wybrać?

 

To, na jakie rozwiązanie zdecyduje się przedsiębiorca, zależy przede wszystkim od wielkości i specyfiki prowadzonej działalności. Kasy fiskalne doskonale sprawdzają się w małych i średnich punktach handlowych i usługowych. Nowoczesne rozwiązania, wyposażone w zaawansowane technologie i różnorakie funkcje, z powodzeniem można stosować także w dużych placówkach.

Z kolei drukarki fiskalne są odpowiednie w przypadku podmiotów, które mają rozbudowaną bazę towarową. To dobre rozwiązanie także dla firm planujących intensywny rozwój. Drukarki fiskalne umożliwiają bowiem łatwą aktualizację danych. Dzięki współpracy z innymi elementami systemu sprzedaży sprzęt pozwala na analizę zgromadzonych danych i sprawne zarządzanie biznesem.

 

Na tym jednak możliwości wyboru, jakie ma przedsiębiorca, się nie kończą. Na rynku dostępne są bowiem także nowoczesne kasoterminale, które łączą w sobie cechy nie tylko kas oraz drukarek fiskalnych, ale i terminali płatniczych.

POSNET Partner
Partner Novitus
Partner Elzab
Systemy POS dla gastronomii
CENTRUMKAS.pl - Kasy i urządzenia fiskalne
Zadzwoń!