Kasa fiskalna online – jak działa, od kiedy i dla kogo?

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej online dotyczy coraz szerszego grona przedsiębiorców. To zaawansowany technicznie sprzęt, który ma służyć m.in. uszczelnieniu systemu podatku VAT. Jak więc działa kasa fiskalna online? Kogo obowiązuje i od kiedy?

Co to jest kasa fiskalna online?

 

Kasa fiskalna online to nowoczesne urządzenia rejestrujące, które coraz częściej pojawia się w przestrzeni handlowej i usługowej. Już wkrótce będzie ją można spotkać praktycznie wszędzie – w sklepach i warsztatach samochodowych, u lekarza, fryzjerki i kosmetyczki, a nawet na bazarach oraz targowiskach. Czym wyróżnia się i jak działa sprzęt online?

Kasa fiskalna online – jak działa?

 

W odróżnieniu od tradycyjnych kas rejestrujących i wariantów z kopią elektroniczną kasy fiskalne online zapewniają bezpośrednią, ciągłą i automatyczną łączność z Centralnym Repozytorium Kas. Jest to rejestr prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Gromadzone są w nim wszelkie dane dotyczące sprzedaży i informacje o innych zdarzeniach rejestrowanych przez kasę fiskalną w swojej pamięci. O czym mowa? Między innymi o paragonach, dokumentach niefiskalnych, raportach dobowych, zmianach stawek podatku czy też datach przeglądów technicznych.

Urządzenia rejestrujące online wprowadza się stopniowo, obejmując obowiązkiem ich posiadania coraz liczniejsze grono przedsiębiorców. Z czego jednak wynikają te zmiany i w jakim celu wdrażane są kasy fiskalne online? Ustawa o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy – Prawo o miarach, jak i Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. wprowadzające konieczność dysponowania modelem online w przypadku określonych grup przedsiębiorców stawiają sobie ambitne cele. Jednym z nich jest ograniczenie szarej strefy w sprzedaży B2C.

Ponadto dzięki kasom fiskalnym ma dojść także do wspomnianego wcześniej uszczelnienia systemu podatku VAT, gdyż organy podatkowe zyskają większe możliwości kontroli przedsiębiorców. Szef Krajowej Administracji Skarbowej zobowiązany jest bowiem do przekazywania zgromadzonych w CRK danych właściwym organom podatkowym.

Kasy online – od kiedy są obowiązkowe?

 

Jak zostało wspomniane, urządzenia fiskalne online wprowadzane są stopniowo. Od 31 sierpnia 2019 r. nie jest możliwy zakup kasy fiskalnej z papierowym zapisem kopii, a od 1 stycznia 2023 r. w sprzedaży pozostaną wyłącznie modele online. Jednak, jak przewidział ustawodawca, w przypadku niektórych branż wymiana kasy fiskalnej na nową ma zostać przeprowadzona wcześniej. Kto powinien stosować nowe urządzenia od stycznia 2020, a kto od lipca 2020? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Kasy fiskalne online – dla kogo obowiązkowe? Obowiązujące terminy

 

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności termin wprowadzenia nowej kasy fiskalnej może być różny. Zgodnie z obowiązującym prawem, obowiązek posiadania kasy fiskalnej online dotyczy:

·        od 1 stycznia 2020 r. – firm prowadzących sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego oraz gazu, a także przedsiębiorstw świadczących usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów,

·        od 1 stycznia 2021 r. – firm świadczących usługi wyżywienia w stacjonarnych placówkach gastronomicznych (również tych, które działają sezonowo i oferują dania na wynos) oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, a także podmiotów sprzedających np. węgiel i brykiet,

·        od 1 lipca 2021 r. – przedsiębiorców świadczących usługi: fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, budowlane, prawnicze, z zakresu opieki medycznej (lekarze i lekarze dentyści) oraz związane z działalnością, która służy poprawie kondycji fizycznej, jednak wyłącznie w zakresie wstępu.

Kasy fiskalne online z miesiąca na miesiąc stają się coraz powszechniejsze. Służą one nie tylko organom podatkowym, ale i przedsiębiorcom. Pozwalają bowiem zautomatyzować obsługę klienta i usprawniają proces sprzedaży. To zaawansowana i różnorodna grupa urządzeń, które z łatwością można dostosować do specyfiki prowadzonej działalności

POSNET Partner
Partner Novitus
Partner Elzab
Systemy POS dla gastronomii
CENTRUMKAS.pl - Kasy i urządzenia fiskalne
Zadzwoń!