Kasy fiskalne – najważniejsze zmiany w prawie w 2021 roku

Jesteś przedsiębiorcą zobligowanym do rejestrowania sprzedaży i kwot podatku należnego przy pomocy kasy fiskalnej? Sprawdź, jakie zmiany w prawie nadchodzą w 2021 roku. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, czy musisz wymienić urządzenie stosowane do tej pory.

Na jakie zmiany w 2021 r. muszą przygotować się właściciele kas fiskalnych?

 

Pandemia koronawirusa utrudniła normalne funkcjonowanie wielu przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą. W związku z tym Ministerstwo Finansów wydłużyło terminy wdrożenia kas fiskalnych online dla podatników, którzy wchodzili w ten obowiązek z dniem 1 lipca 2020 r. oraz z dniem 1 stycznia 2021 r. – to najważniejsze zmiany w prawie, jakie przynosi rok 2021. Jak wyglądać ma w praktyce?

Przedsiębiorcy, którzy pierwotnie mieli czas na wdrożenie kas fiskalnych online do 1 lipca 2020 r., teraz mają tego dokonać do 1 stycznia 2021 r. Dotyczy to podmiotów, które:

·        świadczą usługi związane z wyżywieniem (stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym także te działające sezonowo),

·        świadczą usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

·        zajmują się sprzedażą paliw stałych, takich jak brykiet czy też węgiel, które są wytwarzane z węgla kamiennego, węgla brunatnego, koksu oraz półkoksu i  przeznaczone do celów opałowych.

Również i przedsiębiorcy, którzy mieli wprowadzić kasy fiskalne online z dniem 1 stycznia 2021 r., zyskali dodatkowe pół roku na wywiązanie się z tego obowiązku. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Finansów, mają oni czas do 1 lipca 2021 na wdrożenie nowych kas. Zmieniony termin dotyczy podmiotów świadczących usługi:

·        fryzjerskie,

·        kosmetyczne i kosmetologiczne,

·        budowlane,

·        prawnicze,

·        w zakresie opieki medycznej, którą wykonują lekarze i lekarze dentyści,

·        związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej, w tym siłownie, kluby fitness, baseny – jednak wyłącznie w zakresie wstępu.

Przesunięcie terminu wdrożenia kas fiskalnych w przypadku tych branż jedynie nieznacznie opóźnia rządowe plany systematycznej wymiany dotychczas funkcjonujących urządzeń rejestrujących z papierowym oraz elektronicznym zapisem kopii. Ostatecznie zmiana obejmie wszystkich przedsiębiorców, którzy są zobligowani do rejestrowania sprzedaży i kwot podatku należnego przy wykorzystaniu kasy fiskalnej.

Urządzenia z papierową kopią paragonów można było kupić do 31 sierpnia 2019 r. Nie ma ich zatem już na rynku. Wciąż dostępne są natomiast kasy fiskalne z kopią elektroniczną, jednak i one odchodzą do lamusa. Od 1 stycznia 2023 r. w sprzedaży dostępne będą wyłącznie urządzenia online. Czy więc posiadacze starych kas fiskalnych muszą je do tego czasu wymienić na nowe?

Nie. Będą musieli tego dokonać, tylko jeśli dojdzie do całkowitego zużycia kas fiskalnych z papierową kopią zapisu, a w przypadku urządzeń z elektroniczną kopią – jeśli dojdzie do wyczerpania pamięci fiskalnej, a tym zaistnieje konieczność jej wymiany.

Ulga na zakup kasy fiskalnej – czy szykują się zmiany?

 

Ministerstwo Finansów zaznaczyło również, że przepisy dotyczące ulgi na zakup kasy fiskalnej, nie ulegają zmianom. Przedsiębiorstwa najbardziej dotknięte skutkami epidemii, podobnie jak inni przedsiębiorcy, u których powstał obowiązek ewidencjonowania sprzedaży i kwot podatku należnego przy pomocy kas fiskalnych online, mogą liczyć na ulgę w wysokości do 90 procent ceny jej zakupu (jednak nie więcej niż 700 złotych).

Kasy fiskalne online to nowoczesne rozwiązania, które za pośrednictwem internetu komunikują się z Centralnym Repozytorium Kas. Są one stopniowo wprowadzany w tych branżach, gdzie służby kontrolne zauważyły podwyższone ryzyko występowania nieprawidłowości w ewidencjonowaniu sprzedaży i kwot podatku należnego. Ich głównym zadaniem jest zmniejszenie szarej strefy w sprzedaży B2C, a co za tym idzie zwiększenie wpływów do budżetu.

Ich stosowanie przynosi wymierne korzyści także dla przedsiębiorców. Przede wszystkim usprawnia sprzedaż oraz zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia przez sprzedawcę błędu. Obsługa nowego urządzenia jest bowiem prosta i intuicyjna.

POSNET Partner
Partner Novitus
Partner Elzab
Systemy POS dla gastronomii
CENTRUMKAS.pl - Kasy i urządzenia fiskalne
Zadzwoń!