Kasy fiskalne w sklepach spożywczych w 2021 roku – o czym pamiętać?

Rok 2021 przynosi zmiany dla wielu przedsiębiorców w Polsce. Są oni bowiem zobligowani do zmiany dotychczas używanych kas fiskalnych na modele nowej generacji. Czy dotyczy to również sklepów spożywczych?

Sklep spożywczy – kiedy kasa fiskalna jest obowiązkowa, a kiedy nie?

 

Co do zasady, podmioty, które prowadzą sprzedaż towarów na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych, są zobowiązane do jej ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Zapis ten dotyczy także sklepów spożywczych. Nie oznacza to jednak, że już w dniu otwarcia sklepu przedsiębiorca musi dysponować urządzeniem rejestrującym sprzedaż i kwoty podatku należnego. Może bowiem skorzystać ze zwolnienia z zakupu kasy fiskalnej ze względu na limit obrotu (20 tys. zł w danym roku podatkowym).

Warto jednak pamiętać, że Ministerstwo Finansów wyszczególniło towary, których zwolnienie to nie dotyczy. W ich przypadku nawet jednorazowa sprzedaż musi znaleźć swoje odzwierciedlenie na kasie fiskalnej. Chodzi tu o wyroby tytoniowe oraz napoje alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napoje alkoholowe, które są mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych i w których zawartość alkoholu nie przekracza 0,5%.

Co ważne, możliwość skorzystania ze zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej ze względu na limit obrotów nie oznacza, że podatnik może w zupełności zrezygnować z prowadzenia ewidencji sprzedaży. W takiej sytuacji przedsiębiorca musi prowadzić bezrachunkową ewidencję sprzedaży.

Sklep spożywczy a kasa fiskalna online – czy nowy sprzęt jest konieczny?

 

Rewolucja w kasach fiskalnych nabiera rozpędu. Urządzenia z kopią papierową i elektroniczną są stopniowo wypierane przez modele online. Od 1 stycznia 2023 r. w sprzedaży dostępne będą wyłącznie te ostatnie. Czy oznacza to, że sklepy spożywcze już teraz muszą zdecydować się na wymianę starych urządzeń na nowe? Najwłaściwszą odpowiedzią zdaje się: „to zależy”.

Ministerstwo Finansów wyodrębniło bowiem katalog podmiotów, które w 2021 r. muszą wymienić kasy fiskalne z kopią papierową i elektroniczną na warianty online. Zaliczyć można do nich m.in. przedsiębiorców, którzy stale lub sezonowo świadczą usługi związane z wyżywieniem, fryzjerów, prawników czy też dentystów. O sklepach spożywczych nie ma więc tutaj mowy. Czy jednak na pewno?

Jak bowiem wskazał Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej w indywidualnej interpretacji z 19 czerwca 2020 r., niektóre sklepy spożywcze są zobowiązane do wprowadzenia kas fiskalnych online od 1 stycznia 2021 r. Jeżeli w sklepie spożywczym są sprzedawane przekąski i napoje, które klient może spożyć na miejscu, wówczas model online jest obowiązkowy. I nie ma tutaj znaczenia, jak duży przychód generuje sprzedaż tych towarów oraz to, że sklep nie ma kuchni ani nie zatrudnia kucharza.

W efekcie podatnik będzie mógł korzystać z dwóch typów kas. W punkcie, gdzie klient płaci wyłącznie za zakupy, zostać może dotychczasowe urządzenie. Natomiast w punkcie, gdzie sprzedawane są przekąski i napoje, które można spożyć na miejscu, niezbędne będzie urządzenie nowej generacji. Co ważne, obowiązek ten nie będzie dotyczył tych przedsiębiorców, którzy sprzedają gotowe, zimne dania w zamkniętych pojemnikach (np. kanapki, desery, obiady) w budynkach biurowych.

Zgodnie z przepisami obowiązek wprowadzenia kas fiskalnych online od 1 stycznia 2021 r. mają również:

·        sklepy piekarniczo-cukiernicze, jeżeli w ich ofercie dostępne są kanapki, sałatki, wyciskane soki oraz kawa,

·        wagony restauracyjne.

Kasy fiskalne online to urządzenia nowej generacji. Mają one służyć nie tylko zmniejszeniu rozmiarów szarej strefy, ale również usprawnieniu sprzedaży. Dla przedsiębiorcy oznaczają one także mniej formalności. Chociaż są droższe niż standardowe rozwiązania, w ostatecznym rozrachunku ich cena nie jest wygórowana. Przedsiębiorcy, którzy są zobligowani do ich zakupu w określonym terminie, mogą bowiem liczyć na ulgę. Wynosi ona do 90 proc. ceny zakupy, jednak nie więcej niż 700 zł.

POSNET Partner
Partner Novitus
Partner Elzab
Systemy POS dla gastronomii
CENTRUMKAS.pl - Kasy i urządzenia fiskalne
Zadzwoń!