Zakup kasy fiskalnej na raty – czy mogę ubiegać się o ulgę?

Zakup kasy fiskalnej to spore obciążenie dla firmowego budżetu. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców zamiast od razu płacić całą kwotę, woli ją rozłożyć na dogodne raty. Czy jednak w takiej sytuacji traci się prawo do ulgi na zakup kasy fiskalnej? Wyjaśniamy wszelkie wątpliwości.

Kasa fiskalna a ulga na zakup sprzętu – kiedy można z niej skorzystać?

 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. przedsiębiorca ma możliwość skorzystania z ulgi na zakup kasy fiskalnej. Jej wysokość może sięgać nawet 90% ceny netto, jednak nie więcej niż 700 złotych. Żeby uzyskać upust, podatnik musi spełnić określone warunki.

Ulgą objęte są tylko urządzenia najnowszej generacji, czyli kasy fiskalne online. Od tradycyjnych rozwiązań odróżnia je to, że w sposób automatyczny, bezpośredni i ciągły komunikują się z Centralnym Repozytorium Kas, przesyłając do niego istotne informacje, takie jak paragony fiskalne, dokumenty niefiskalne oraz raporty dobowe. Jeśli więc przedsiębiorca chce uzyskać ulgę, musi zdecydować się na model online. Kasy z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii nie są objęte dofinansowaniem.

Ponadto, podatnik może ubiegać się o ulgę w sytuacji, gdy:

·        ma ustawowy obowiązek wymiany tradycyjnej kasy na model online,

·        jest zobowiązany do rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy pomocy kasy fiskalnej w danym terminu i dopełnia obowiązku poprzez zakup i modelu online,

·        nie musi korzystać z kasy fiskalnej, jednak dobrowolnie chce, a wcześniej nie korzystał z innych rodzajów kas.

Z ulgi na zakup kasy fiskalnej online nie mogą natomiast skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy z własnej woli wymieniają urządzenie z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii na wariant online. Również podatnik rozszerzający działalność o nowe punkty handlowe lub usługowe nie może liczyć na zwrot, chyba że funkcjonuje w branży, która jest zobowiązana ustawowo do wymiany sprzętu na nowy.

Zakup kasy fiskalnej na raty a ulga – czy można ubiegać się o zwrot kosztów?

 

Skoro już wiadomo, jakie warunki należy spełnić, by móc skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej, pora przejść do sedna sprawy. Czy pomimo zakupu na raty przedsiębiorca może ubiegać się o zwrot części poniesionych kosztów? Jak najbardziej. Jednak i w tym przypadku musi dopełnić określonych formalności.

Żeby otrzymać ulgę, podatnik musi dysponować fakturą sprzedaży. Ta zaś musi opiewać na całkowitą kwotę urządzenia, a nie wyłącznie na jedną z rat. Co to w praktyce oznacza? Że o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej online przedsiębiorca może się ubiegać dopiero wówczas, gdy zapłaci ostatnią ratę. Zanim podatnik nie wniesie pełnej opłaty dla dostawcy urządzenia, nie może starać się o ulgę. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów we wpisie z dnia 11 lipca 2019 r., opublikowanym na swojej stronie www.

Co warto nadmienić, żeby ubiegać się o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej, przedsiębiorca musi zakupić sprzęt, który nie tylko jest modelem online, ale również ma ważną homologację. To warunek konieczny.

Ulga na zakup kasy fiskalnej – formalności

 

Wbrew pozorom ubieganie się o ulgę na zakup kasy fiskalnej nie jest trudne. Nie wymaga również wielu formalności. Jeśli przedsiębiorca jest płatnikiem VAT, musi w deklaracji VAT-7 (w pozycjach 52 oraz 55-61) uzupełnić odpowiednie pola. W takiej sytuacji zwrot kosztów zostanie rozłożony na zobowiązania podatkowe rozliczane w kolejnych okresach.

Jeżeli zaś podatnik nie jest płatnikiem VAT, wówczas by otrzymać ulgę, musi złożyć wniosek do naczelnika odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Zwrot poniesionych kosztów przedsiębiorca otrzyma na konto, w terminie ustalonym przez Urząd.

Zakup kasy fiskalnej na raty nie oznacza, że przedsiębiorca nie może skorzystać z 90% ulgi, jednak o zwrot kosztów może ubiegać się dopiero po opłaceniu ostatniej raty. Na rynku istnieje wielu dostawców kas fiskalnych, którzy oferują dowolną liczbę rat i atrakcyjne oprocentowanie. Ułatwia to zakup urządzenia dopasowanego do potrzeb prowadzonej działalności.

POSNET Partner
Partner Novitus
Partner Elzab
Systemy POS dla gastronomii
CENTRUMKAS.pl - Kasy i urządzenia fiskalne
Zadzwoń!