FAQ

Zachęcamy do zapoznania się odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.

Kompleksowe usługi

Dzięki długoletniemu doświadczeniu zarówno w instalacji, jak również serwisie kas i drukarek fiskalnych nasi klienci posiadają gwarancję właściwego doboru urządzenia fiskalnego pod względem nie tylko profilu działalności, ale również potrzeb. Część urządzeń pozwala wdrożyć w działalność firmy nowe technologie — np. kopia elektroniczna daje możliwość archiwizowania paragonów na pamięci cyfrowej. Oferujemy kompetentne doradztwo w zakresie wdrażanych rozwiązań i programowania urządzeń fiskalnych.

Kupując w naszym sklepie masz możliwość wyboru opcji dostarczenia urządzeń — może to być dostawa kurierem, dostawa do paczkomatu lub dowóz połączony z usługą instalacji. Zapraszamy również do naszych placówek po odbiór osobisty urządzeń.

Serwis kas fiskalnych — skorzystaj z naszego doświadczenia i kompetencji

W ramach świadczonych usług oferujemy wsparcie serwisowe oraz naprawę urządzeń fiskalnych, a także wdrożenie oprogramowania do zarządzania firmą i infrastrukturę informatyczną. Ponadto zapewniamy stałą opiekę nad kasami i drukarkami fiskalnymi zgodnie z zawartymi umowami, uwzględniając pełną dostępność serwisu zgodnie z czasem pracy punktu klienta. Co więcej, staramy się w miarę możliwości nadzorować oraz informować odbiorców o wymaganych przeglądach urządzeń fiskalnych.

Specjalizujemy się także w złożonych instalacjach, które wymagają współpracy kasy rejestrującej bądź drukarki fiskalnej z innymi urządzeniami wykorzystywanymi w działalności handlowej. Oferujemy kompleksowe doradztwo odnośnie planowanych zastosowań. Świadczymy także usługi w zakresie projektowania rozwiązań, które optymalnie dopasowujemy do specyfiki obsługiwanej branży. W ofercie posiadamy szeroki wachlarz terminali komputerowych POS, które płynnie współpracują z pozostałymi elementami systemu sprzedaży takimi jak terminale kart płatniczych, czytniki kodów kreskowych wyposażonych w skaner, wagi, drukarki zamówień i kodów, a także inne akcesoria (moduły transmisji danych, rolki, papiery do kas i drukarek fiskalnych, szuflady kasowe, ładowarki, metkownice).

Umów się na bezpłatną prezentację urządzeń fiskalnych

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom oraz dając gwarancję jakości świadczonych usług klientom oferujemy bezpłatną prezentację wybranych kas fiskalnych w siedzibie klienta. W ten sposób masz możliwość:

 • zapoznania się z funkcjonalnością i designem urządzenia
 • sprawdzenia możliwości urządzeń
 • dopasowania prezentowanych rozwiązań do potrzeb swojej firmy

Więcej szczegółów w zakładce Promocje.

Co to jest kasa fiskalna
Kasa fiskalna to urządzenie, którego zadaniem jest rejestracja wszystkich transakcji sprzedaży towarów i usług. Po wprowadzeniu każdej transakcji urządzenie drukuje paragon fiskalny, na którym wskazane są dokładna cena za towary lub usługi wraz z podaniem opodatkowania. Paragon może stanowić dowód zakupu dla kupującego i być podstawą ewentualnej reklamacji. Każdy paragon drukowany jest w 2 egzemplarzach — jedną otrzymuje klient, drugą pozostawia u siebie sprzedawca. Urządzenie rejestrujące jest niezbędne do rozliczeń z systemem fiskalnym.
Czy moja firma potrzebuje kasy fiskalnej?

Kasy fiskalne w firmie i drukarki fiskalne są powszechnie stosowane przez przedsiębiorców. Znakomita większość podmiotów jest zobowiązana do prowadzenia ewidencji przychodów. Obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy przekroczyli limit 20.000 zł obrotu ze sprzedaży w roku poprzednim. Dla firm, które rozpoczęły działalność w danym roku, obowiązuje limit w proporcji — tj. jeśli Twoja firma rozpoczęła działalność w lutym i w marcu przekroczyła poziom obrotu 20.000 zł x 11/12 (11 miesięcy w roku działalności na 12 miesięcy kalendarzowych), czyli 18.333 zł, to od kwietnia powinna wykorzystywać kasy lub drukarki fiskalnej do ewidencjonowania sprzedaży.

Istnieją jednak 52 wyjątki, które pozwalają na rezygnację z posiadania kasy rejestrującej. To dość rzadkie przypadki, jednakże może Twoja firma właśnie do nich należy. Dotyczą m.in. podmiotów, które realizują sprzedaż wyłącznie wysyłkowo, a zapłatę pobierają jedynie za pośrednictwem poczty, banku czy spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Ta opcja dotyczy również usług, jeśli płatności wykonywane są również tylko i wyłącznie za pośrednictwem banku, skok lub poczty. Kompletna liczba przypadków znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Jaką kasę fiskalną wybrać?

Rynek oferuje szeroką rozpiętość kas rejestrujących. Dobierz model odpowiedni dla Twojej firmy. W naszym sklepie znajdziesz różnorodne urządzenia fiskalne. Zapewniamy kasy fiskalne do każdej działalności gospodarczej, drukarki fiskalne, a także kasy fiskalne online, drukarki fiskalne online, terminale POS oraz programy dla firm upraszczające proces fiskalizacji. Proponujemy również urządzenia peryferyjne współpracujące z urządzeniami rejestrującymi typu czytnik kodów, waga sklepowa, drukarka kodów oraz terminal płatniczy. Warto pamiętać, że kasa i drukarka online wymaga dostępu do internetu. Część urządzeń posiada modem Wi-Fi, inne mogą pracować podłączone do sieci lan.

Dostarczamy rozwiązania, których cechą jest intuicyjna obsługa oraz sprawne zarządzanie bazą towarową. Każda kasa fiskalna dostępna w naszej firmie umożliwia wprowadzenie danych takich, jak nip nabywcy. U nas dobierzesz także urządzenie, które będzie podnosić wizerunek firmy — dostępne wzornictwo pozwala dobrać kasę fiskalną do potrzeb każdego zakładu, sklepu czy lokalu. Wszystkie produkty są wytrzymałe na intensywne użytkowanie. 

Kompleksowa obsługa pozwala nam także oferować pełny zakres akcesoriów do systemów fiskalnych, takich jak ładowarka, wydajny akumulator, rolki papierowe, elementy do transmisji danych, sprzęt do ochrony osobistej i zabezpieczenia urządzeń, oraz wiele innych. 

Jeśli nie wiesz, które urządzenie będzie najlepsze dla Twojego sklepu czy punktu usługowego, skontaktuj się z naszym działem sprzedaży. Pomożemy dobrać elementy, które stworzą kompletny system fiskalny w Twojej firmie. 

Zastosowanie kas fiskalnych

Urządzenia fiskalne, takie jak kasy fiskalne, drukarki fiskalne dostępne w naszej firmie, znajdą zastosowanie we wszystkich placówkach handlowych, usługowych oraz gastronomicznych. Dysponujemy modelami zarówno do dużych obiektów handlowych, jak i do małych punktów usługowych czy gastronomicznych. Mała kasa fiskalna sprawdzi się w taksówkach czy pracy mobilnej. Mobilna kasa fiskalna jest łatwa w obsłudze i można jej używać zarówno w obiekcie, jak i w handlu obwoźnym, czy mobilnej gastronomii. Sprawdzi się również jako kasa fiskalna w taxi.

Kasy fiskalne to także nieodzowny element e-commerce. W naszej ofercie znajdziesz kasy fiskalne online i drukarki fiskalne online, które znajdą zastosowanie także w sklepach internetowych.

Kasy fiskalne na każdą kieszeń

Posiadanie kasy fiskalnej jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy prowadzącego sprzedaż towarów lub usług na rzecz osób fizycznych i rolników nieryczałtowych, zatem obejmuje znakomitą większość przedsiębiorców działających w sferze handlu, usług i gastronomii. Ile kosztuje kasa fiskalna? Cena kasy fiskalnej różni się w zależności od modelu i funkcjonalności. Każdy producent proponuje wiele typów urządzeń, które można dostosować do potrzeb prowadzonego biznesu.

Koszt kasy fiskalnej można zaliczyć do wydatków ponoszonych na prowadzoną działalność. Co więcej, ustawodawca przewidział ulgę na zakup kasy rejestrującej, którą można odliczyć od podatku, w wysokości 90% jej ceny zakupu netto, nie więcej jednak niż 700 zł. W efekcie tania kasa fiskalna, także kasa fiskalna online jest niemal za darmo i nie obciąża budżetu przedsiębiorcy.

Zachęcamy do kontaktu z naszym działem sprzedaży. Proponujemy przystępne ceny kas fiskalnych, dostosowane do różnych możliwości i potrzeb klientów.

Akcesoria do urządzeń fiskalnych
Realizujemy sprzedaż i serwis wszystkich typów urządzeń fiskalnych na terenie Warszawy, w oddziałach zlokalizowanych w Trójmieście, Siedlcach, Sokołowie Podlaskim oraz okolic. Świadczymy także mobilne wsparcie techniczne dla klientów z całej Polski. W naszej ofercie znajdziesz nie tylko szeroki wybór kas rejestrujących, ale również program do kasy fiskalnej różnego typu oraz akcesoria, w tym akumulatory do kas fiskalnych.
Wymiana kasy fiskalnej na online - zwrot 700 zł

Ustawa przewiduje, że podatnicy, których obejmuje obowiązek rejestracji sprzedaży za pomocą kas ONLINE, mogą skorzystać z odliczenia w wysokości maksymalnie 700 zł netto, jednak nie więcej niż 90% wartości netto danego urządzenia (dot. to również podatników którzy zostaną zobligowani do wymiany urządzeń na kasy ONLINE). Podatnicy, którzy instalują po raz pierwszy kasę rejestrującą również mogą skorzystać z takiego odliczenia pod warunkiem, że zainstalują kasę ONLINE.

Pozostali podatnicy z branż, które nie zostały wymienione w ustawie, nie mają obowiązku wymiany kas na ONLINE. Mogą stosować dotychczasowe kasy z elektroniczną kopią paragonu zgodnie z terminami zapisanymi w ustawie.

Według Ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach, do obowiązku prowadzenia ewidencji za pośrednictwem kas online podatnicy są zobowiązani w następujących terminach.

Masz pytania? Zapytaj naszego eksperta.

Od 1 stycznia 2020 roku:

1. Świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów, sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędów silników spalinowych;

2. Sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;

Od 1 stycznia 2021 roku:

3. Świadczenia usług zw. z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;

4. Sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

Od 1 lipca 2021 roku:

5. Świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, budowlanych, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, prawniczych, związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.

Masz pytania? Zapytaj naszego eksperta.

Co oznacza przegląd kasy fiskalnej?

Podatnicy, którzy w prowadzonej działalności gospodarczej do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego stosują kasy rejestrujące zobowiązani są do dokonywania przeglądów technicznych tych kas. Obowiązek ten wynika z art. 111 ust. 3a pkt 4 i 11 ustawy o VAT, w myśl których podatnik jest zobowiązany zgłaszać kasy rejestrujące do obowiązkowego przeglądu technicznego właściwemu podmiotowi prowadzącemu serwis kas rejestrujących, jak również poddać obowiązkowemu przeglądowi technicznemu kasy rejestrujące, które zostały przez podatnika utracone, a następnie odzyskane, przed ich ponownym zastosowaniem do prowadzenia ewidencji. Terminy oraz zakres obowiązkowych przeglądów technicznych kas określone zostały w rozporządzeniu w sprawie kas.

W myśl § 33 ust. 1 ww. rozporządzenia w sprawie kas, obowiązkowego przeglądu technicznego kas dokonuje się nie rzadziej niż co 2 lata.

Termin pierwszego, obowiązkowego przeglądu technicznego kasy liczony jest od dnia fiskalizacji kasy, przez którą należy rozumieć jednokrotną i niepowtarzalną czynność inicjującą pracę modułu fiskalnego z pamięcią fiskalną kasy, zakończoną wydrukiem dobowego raportu fiskalnego.

Tu umówisz się na serwis kasy. Masz pytania? Zapytaj naszego eksperta.

Czy należy zawiadomić Urząd Skarbowy o instalacji kasy, drukarki fiskalnej?

Kasy ONLINE same automatycznie wysyłają zawiadomienie do urzędu skarbowego (przez Centralnego Repozytorim Kas), więc Podatnikowi pozostaje skupienie się na prowadzeniu biznesu.

Zawiadomienie występuje tylko dla kas fiskalnych z kopią elektroniczną. Na Podatniku spoczywa obowiązek poinformowania Urzędu Skarbowego najpóźniej 7 dni od daty dokonania fiskalizacji. Nasi Klienci otrzymują gotowe wypełnione dokumenty, które składają w urzędzie.

Masz pytania? Zapytaj naszego eksperta.

Jaka jest różnica między kasą fiskalną, a drukarką fiskalną?

Kasa fiskalna jest urządzeniem, które pracuje samodzielnie, natomiast przy bardziej skomplikowanej sprzedaży stosuje się drukarki fiskalne, które w połączeniu z komputerem i systemem sprzedaży dają wyraźnie większe możliwości analityczne.

Na ogół kasy fiskalne stosuje się w małych punktach sprzedaży z małym natężeniem ruchu oraz niedużym asortymencie, a drukarki fiskalne łączy się z systemem, który pozwala na szerszą analitykę.

Nie wiesz jak zacząć? Masz pytania? Zapytaj naszego eksperta.

Likwidacja działalności gospodarczej a kasa fiskalna, o czym należy pamiętać?

W przypadku likwidacji działalności gospodarczej do obowiązków związanych z kasą fiskalną kasy fiskalnej należy:

  - Zwrócenie się do serwisu z prośbą o dokonanie odczytu modułu fiskalnego oraz sporzązenie odpowiednich dokumentów.
  - Po odebraniu dokumentacji należy zwrócić się do właściwego urzędu skarbowego w terminie 5 dni od sporządzenia protokołu przez serwis i złożyć przekazane przez serwis dokumenty.

Chcesz wykonać odczyt? Masz pytania? Zapytaj naszego eksperta.

Błędnie wystawiłem paragon. Co robić?
Pomyłka jest rzeczą ludzką, nie ma się czym martwić. Paragon fiskalny można anulować wyłącznie w przypadku, gdy nie został jeszcze zakończony. W przypadku błędnego wydruku paragonu, zwrotu należy sporządzić odpowiedni protokół i przekazać taką informację do swojej księgowej, która stosowną wartość odliczy w sposób księgowy.
Co jaki okres należy wykonywać przegląd kasy lub drukarki fiskalnej?

Podatnicy, którzy w prowadzonej działalności gospodarczej do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego stosują kasy rejestrujące zobowiązani są do dokonywania przeglądów technicznych tych kas. Obowiązek ten wynika z art. 111 ust. 3a pkt 4 i 11 ustawy o VAT, w myśl których podatnik jest zobowiązany zgłaszać kasy rejestrujące do obowiązkowego przeglądu technicznego właściwemu podmiotowi prowadzącemu serwis kas rejestrujących, jak również poddać obowiązkowemu przeglądowi technicznemu kasy rejestrujące, które zostały przez podatnika utracone, a następnie odzyskane, przed ich ponownym zastosowaniem do prowadzenia ewidencji. Terminy oraz zakres obowiązkowych przeglądów technicznych kas określone zostały w rozporządzeniu w sprawie kas.

W myśl § 33 ust. 1 ww. rozporządzenia w sprawie kas, obowiązkowego przeglądu technicznego kas dokonuje się nie rzadziej niż co 2 lata.

Termin pierwszego, obowiązkowego przeglądu technicznego kasy liczony jest od dnia fiskalizacji kasy, przez którą należy rozumieć jednokrotną i niepowtarzalną czynność inicjującą pracę modułu fiskalnego z pamięcią fiskalną kasy, zakończoną wydrukiem dobowego raportu fiskalnego.

Tu umówisz się na serwis kasy. Masz pytania? Zapytaj naszego eksperta.

Co oznacza zapełnienie pamięci urządzenia fiskalnego?

Zapełenienie modułu fiskalnego oznacza, że kasa fiskalna ma pełną pamięć fiskalną i zaprzestała pracy. Po zapełnieniu pamięci urządzenia fiskalnego należy je odczytać w serwisie, który posiada autoryzację.

  - Poinformowanie serwisu oraz Urzędu Skarbowego o konieczności odczytu odczytu pamięci fiskalnej.
  - Wykonanie finalnego odczytu zawartości pamięci fiskalnej spisanie protokołu, który stanowi oficjalny dowód likwidacji urządzenia lub wymiany modułu.

Tu umówisz się na odczyt kasy. Masz pytania? Zapytaj naszego eksperta.

Co to jest nowa matryca stawek VAT?

Nowe ustawienia VAT w urządzeniach fiskalnych

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów w sprawie kas rejestrujących z dnia 29 kwietnia 2019 r. obowiązuje nowa matryca stawek podatkowych (§ 6.1, pkt 5) dla WSZYSTKICH urządzeń fiskalnych (on-line, EJ, kopia papierowa) fiskalizowanych od 1 maja 2019 r.

  - Litera „A” – przypisana stawka podstawowa podatku w wysokości 22% albo 23%,
  - Litera „B” – przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 7% albo 8%,
  - Litera „C” – przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 5%,
  - Litera „D” – przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 0%,
  - Litera „E” – przypisane zwolnienie od podatku,
  - Litery „F” i „G” – przypisane pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zmiana stawek PTU tylko po raporcie dobowym i przed sprzedażą.

Dla kas fiskalizowanych przed 1 maja 2019 r. zmianę matrycy VAT należy przeprowadzić do 31 lipca 2019 r. Do tego dnia można rejestrować sprzedaż w oparciu o dotychczas stosowaną matrycę stawek VAT.

Co to oznacza w praktyce?

Każde urządzenie zakupione przed 1.05.2019 musi mieć zmienioną matrycę stawek VAT.

Potrzebujesz zmiany matrycy VAT? Masz pytania? Zapytaj naszego eksperta.

Co to jest numer ewidencyjny oraz numer unikatowy kasy fiskalnej?

Numer ewidencyjny - jest nadawany przez właściwy dla użytkownika Urząd Skarbowy lub Centralne Repozytorium Kas w przypadku kas ONLINE. Numer uwidencyjny powinien zostać naniesiony na urządzeniu w widocznym miejscu oraz wpisany do książki serwisowej urządzenia fiskalnego. W przypadku kas ONLINE jest on nadawany przy fiskalizacji, a urządzenia z inną kopią(elektroniczna) otrzymują ten numer nadany Pocztą Polską przez Urząd Skarbowy.

Nie masz numeru ewidencyjnego? Skontaktuj się z właściwym dla swojej działalności Urzędem Skarbowym. W przypadku kas ONLINE numer ten automatycznie kasa otrzymuje w trakcie fiskalizacji.

Numer unikatowy - to zupełnie inny numer niż ewidencyjny, unikatowy nadaje producent urządzenia. Znajdziesz go w książce serwisowej lub na urządzeniu fiskalnym (na spodzie).

Szukasz serwisu, który będzie dbał o wyjaśnianie Ci takich rzeczy? Masz pytania? Zapytaj naszego eksperta.

Co to jest raport dobowy i kiedy należy go wykonać?

Raport dobowy, to obowiązkowy raport, który należy wykonać każdego dnia po zakończonej sprzedaży. Ten raport należy obowiązkowo wykonać.

Pamiętaj że raport dobowy powoduje zapis do modułu fiskalnego, a raport miesięczny dokonuje odczytu z tego modułu, więc gdy zapomnisz wykonać raportu dobowego w danym miesiącu, to raport miesięczny go nie uwzględni. W takim przypadku omów z księgową kierunek postępowania. Niezależnie od informacji od księgowej wykonaj zaległy raport dobowy z bieżącą datą, nie ma innej możliwości.

Co to jest raport miesięczny i kiedy należy go wykonać?

Raport miesięczny, to zestawienie miesięczne wartości sprzedaży z poszczególnch dni poprzedzającego miesiąca. Ten raport należy obowiązkowo wykonać.

Zgodnie z prawem raport należy wykonać najwcześniej: pierwszego dnia nowego miesiąca, a najpóźniej 25-go dnia miesiąca kolejnego miesiąca. (np. raport miesięczny za styczeń można wykonać najwcześniej 1 lutego, a najpóźniej 25-go lutego).

Czy kasa fiskalna ONLINE musi być cały czas podłączona do Internetu?

Zapewnienie terminowego połączenia i przekazu danych do repozytorium kas z powodu np. braku dostępu do internetu w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej podatnik może uzyskać zgodę Urzędu Skarbowego na łączenie się z CRK w innych, ustalonych z US, terminach.

Pamiętaj że kasa fiskalna nie zawsze wysyła dane natychmiast po transakcji - może być to 1 minuta lub np. 8 godzin w zależności od tego jaki harmonogram połączeń narzuci serwer CRK.

Czy można anulować paragon na kasie fiskalnej?

Paragon fiskalny można anulować wyłącznie w przypadku, gdy nie został jeszcze zakończony. W przypadku błędnego wydruku paragonu, zwrotu należy sporządzić odpowiedni protokół i przekazać taką informację do księgowości, która stosowną wartość odliczy w sposób księgowy.

Czy najtańsza kasa kasa fiskalna będzie wystarczająca?

Najważniejsze kwestie dotyczące przysługującego odliczenia na zakup Kas ONLINE wynikające z rozporządzenia MF:

  - ulga przysługuje tylko na zakup urządzeń ONLINE,
  - ulga obejmuje wyłącznie nowych podatników (przedsiębiorców, którzy nie mieli dotychczas kasy fiskalnej) oraz przedsiębiorców tylko z tych branż, które są zobligowane przez ustawę do użytkowania Kas ONLINE,
  - wysokość ulgi to 90% wartości urządzenia z limitem w wysokości 700 zł netto.

Warunki otrzymania ulgi:

  - terminowa fiskalizacja zakupionego urządzenia ONLINE,
  - dla podatników zobligowanych do korzystania z kas ONLINE rozpoczęcie ewidencji sprzedaży zgodnie z narzuconym przez ustawę terminem,
  - przekazanie Urzędowi Skarbowemu kopii faktury zakupu, dowodu zapłaty oraz kopii raportu miesięcznego, potwierdzającego rozpoczęcie ewidencji sprzedaży,
  - ulgi nie traci się, jeśli w ciągu 3 lat od fiskalizacji urządzenie jest terminowo poddawane przeglądom technicznym, a komunikacja z repozytorium KAS przebiega zgodnie z harmonogramem.
Czy po roku 2022 będzie można dalej korzystać z kas z kopią elektroniczną?
Tak. Pod warunkiem, że została ona nabyta i przeprowadzono jej fiskalizację przed dniem 1 stycznia 2023 r.
Czy posiadanie zapasowego urządzenia fiskalnego (tzw. kasy rezerwowej) jest obowiązkowe?

Przedsiębiorca, który ma obowiązek rejestrować sprzedaż przy użyciu urządzenia fiskalnego nie ma obowiązku posiadania zapasowej kasy lub drukarki fiskalnej. Jednak warto zauważyć, że w przypadku uszkodzenia kasy fiskalnej zgodnie z prawem musi wstrzymać sprzedaż. W przypadku kontynuacji sprzedaży bez sprawnego urządzenia należy się liczyć z sankcjami nałożonymi przez Urząd Skarbowy.

W celu uniknięcia takiej sytuacji sugerujemy zakup zapasowego urządzenia, które pozwala na legalną kontynuację sprzedaży.

Masz pytania? Zapytaj naszego eksperta.

Do kiedy mogę użyać kasy z kopią elektroniczną?
Nie ma na to ograniczenia (pod warunkiem, że podatnik nie jest objęty ustawowym obowiązkiem wymiany dotychczas stosowanej kasy na kasę ONLINE). Trzeba jednak pamiętać, że od 1 stycznia 2023 r. nie będzie już można produkować kas z elektroniczną kopią paragonów (ograniczenie ustawowe). Od daty podanej powyżej na rynek krajowy będzie można wprowadzać tylko kasy ONLINE.
Do kiedy mogę używać mojej kasy z papierową kopią paragonu?
Jeśli podatnik nie jest objęty ustawowym obowiązkiem wymiany dotychczas stosowanej kasy na kasę ONLINE to może jej używać do zapełnienia pamięci fiskalnej. Należy jednak zwrócić uwagę, że w ustawie pojawił się zakaz wymian pamięci fiskalnych w kasach z kopią papierową. To oznacza, że po zapełnieniu pamięci fiskalnej w kasie podatnik będzie musiał zakupić kasę ONLINE lub kasę z kopią elektroniczną (pod warunkiem, że zakup tej drugiej nastąpi przez 31 grudnia 2022 r.).
Jak anulować paragon fiskalny? Jak zrobić zwrot na kasie fiskalnej?

Paragon z kasy fiskalnej można anulować wyłącznie w przypadku, gdy nie został jeszcze zakończony czyli wydrukownany. Po zatwierdzeniu wydruku jedyną możliwością wykonania zwrotu na kasie fiskalnej lub anulowania paragonu jest przygotowanie stosownego protokołu. Należy ten fakt zgłosić swojej księgowej.

Żadna kasa fiskalna nie ma możliwości cofnięcia wydrukowanego już paragonu fiskalnego.

Masz pytania ? Zapytaj naszego eksperta.

Jaka jest różnica między kasą fiskalną z kopią papierową, elektroniczną i online?

Podatnicy rejestrujący obroty na urządzeniach fiskalnych są zobowiązani do przechowywania kopii paragonów przez okres 5 lat. Obecnie można wprowadać do użytku wyłącznie urządzenia z kopią elektroniczną (zapisywana na karcie SD/SDHC) lub ONLINE. Zakupione urządzenia z kopią papierową mogą być dalej używane do momentu zapełniania pamięci fiskalnej lub jej awarii. Zasadniczą różnicą między kasą fiskalną ONLINE, a z kopią elektroniczną jest stałe podłączenie ONLINE z Centralnym Repozytorium Kas.

Masz pytania ? Zapytaj naszego eksperta.

Jaka jest różnica między paragonem fiskalnym, a niefiskalnym?

Paragon niefiskalny nie ma żadnej podatkowej wartości, jest to dokument wystawiony przed fiskalizacją urządzenia (Co to fiskalizacja?). Służy do nauki lub testowania oraz szkolenia z obsługi urządzenia. Zgodnie z aktualnymi przepisami nie wolno wprowadzać do obrotu gospodarczego paragonów niefiskalnych.

Co zmienia fiskalizowanie paragonu?

Paragon fiskalny powstaje po fiskalizacji (Co to fiskalizacja?) urządzenia. Nabywa pełną moc prawną i powinien zostać przekazany Klientowi jako dowód zakupu.

Masz pytania ? Zapytaj naszego eksperta.

Jakie oświadczenie musi wypełnić kasjer przed rozpoczęciem pracy na kasie fiskalnej?

Oświadczenia pracowników o zapoznaniu się z zasadami prowadzenia ewidencji nowi pracownicy?

  - przed rozpoczęciem ewidencji sprzedaży na kasie
  - do 31 maja 2019 r. pracownicy zatrudnieni przed 1 maja 2019 r

Kasa fiskalna nie działa - kogę kontynuować sprzedaż?

Nie, jedynym alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie kasy rezerwowej (co to jest kasa rezerwowa?).

Masz pytania ? Zapytaj naszego eksperta.

Kasy fiskalne ONLINE - podstawa prawna

Według Ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach, do obowiązku prowadzenia ewidencji za pośrednictwem kas online podatnicy są zobowiązani w następujących terminach.

Od 1 stycznia 2020 roku:

1. Świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów, sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędów silników spalinowych;

2. Sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;

Od 1 lipca 2020 roku:

3. Świadczenia usług zw. z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;

4. Sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

Od 1 stycznia 2021 roku:

5. Świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, budowlanych, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, prawniczych, związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.

Plomba serwisowa na urządzeniu - do czego służy?

Plomba serwisowa zabezpiecza część urządzenia do której zgodnie z prawem użytkownik końcowy nie może mieć dostępu.

Dostęp do tego miejsca ma wyłącznie serwisant z uprawnieniami.

Masz pytania ? Zapytaj naszego eksperta.

Przegląd ustawowy kasy fiskalnej, a koronawirus. Czy da się przesunąć termin przeglądu kasy fiskalnej?

W ostatnich dniach wiele osób zastanawia się nad wpływem Koronawirusa na termin przeglądu ustawowego kasy fiskalnej. Na ten moment Ministerstwo Fianansów nie opublikowało żadnej oficjalnej informacji. W związku z tą sytuacją nasz serwis wywiązuje się z ustawowych obowiązków świadcząc serwis kas.

Przegląd ustawowy odbywa się:

  - kurierem na nasz koszt w dwie strony (preferowany ze względu na bezkontaktowość)
  - wizyta serwisanta - jeśli nie ma innej możliwości
  - pozostawienie na naszej recepcji sprzętu i odbiór po wykonaniu przeglądu

Tu umówisz się na odczyt przegląd kasy. Masz pytania? Zapytaj naszego eksperta.

Na czym polega fiskalizacja urządzenia? Kto może ją zrobić?

Fiskalizacja - jest to przestawienie pamięci urządzenia fiskalnego na trwały i nieodwracalny zapis wszystkich transakcji sprzedaży.

Wszystkie czynności wykonane przed fiskalizacją zostają wtedy anulowane. (np. paragony wykonane w procesie nauki).

Taki zapis wykorzystywany jest do generowania raportów w celach podatkowych. Urządzenie nie może być wykorzysytwane w celach podatkowych bez fiskalizacji, tę czynność wykonuje nasz serwisant, który posiada specjalne uprawnienia.

Po fiskalizacji można zmieniać adres z nagłówka paragonu, jednak nie ma możliwości zmiany numeru NIP (Numeru Identyfikacji Podatkowej).

W przypadku kupna jakiegokolwiek urządzenia wymagającego fiskalizacji w naszej firmie, jest ona wykonywana bezpłatnie.

Masz pytania ? Zapytaj naszego eksperta.